مشروح خبر

ماه رجب

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق:
ماه رجب ماه درخواست ظرفیت است

حضرت آیت الله جوادی آملی در جلسه درس اخلاق خود، حلول ماه پربرکت رجب و میلاد مسعود امام باقر علیه السلام، را به پیشگاه ولی عصر و عموم علاقه مندان قرآن و عترت تبریک و تهنیت گفتند.

ایشان در ادامه مباحث اخلاقی خود با اشاره به حدیثی از امام باقر علیه السلام بیان داشتند: اگر روح سالم باشد، بدن نیز سالم است ، چرا که روح را فرهنگ الهي مي‌سازد.

معظم له ادامه دادند: انسان اگر بداند که مهاجر و مسافر است و در بستري دارد زندگي مي‌کند بيش از آن حرمتي که براي یک مسافرخانه قائل است براي بدن و براي دنيا قائل نخواهد بود.

ایشان با بیان اینکه جواب بسیاری از بیماری ها را از آزمایشگاه ها نمی توان گرفت، اظهار داشتند:
در سوره مبارکه احزاب دستوري که به خاندان پيامبر مي‌دهد اين است که می فرماید ، زن ها باید مردانه حرف بزنند نه زنانه, یعنی اگر خواستيد با نامحرم سخن بگوييد طرزي حرف نزنيد تا نامحرمي که مريض است طمع کند. اين بيان سوره احزاب نشان آن است که اگر کسي درباره نامحرمي طمع کرد اين شخص مريض است اين بيماري را نمي‌شود با آزمايشگاه حل کرد.

ایشان با بیان اینکه قرآن کریم، شفابخش است ، بیان داشتند:
خداوند می فرماید: ما قرآن را فرستاديم که شفابخش است، ما شفا آورديم نه دوا, ما طب نياورديم ما دوا نياورديم, ما عصاره حيات‌بخشي آورديم که شفاست.

حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه ماه رجب، ماه درخواست ظرفيت است، اظهار داشتند:
درست است که بعضي از کارهاي بدي که کرديم از ما ظرفيت را گرفته است ولي ظرفيت‌ده همچنان بخشنده است از او ظرفيت طلب کنيد, استحقاق طلب کنيد, لياقت طلب کنيد و بعد از خداوند مسئلت کنيد که به اين ظرفيت, پاسخ مثبت بدهد و مظروف را عطا کند.

ایشان با بیان حدیثی از امام باقر که می فرماید: «لا سلامة کسلامة القلب» هيچ سلامتي همانند سلامت دل نيست، بیان داشتند:
انسان، حیّ متألّه است، اگر قلب انسان, سالم بود انسان را کنترل مي‌کند و اصولاً قلب را قلب گفتند براي اينکه دائماً در تقلّب است، کارِ قلب, تحوّل ، تقلّب و انقلاب است, و اگر آدم اين را بخواهد نرم کند و به جاي خود بنشاند، صبر مي‌خواهد؛ اگر او به جاي خود نشست همه شئون زيرمجموعه خود را خوب مديريت مي‌کند.

معظم له یکی از مشکلات قلب هرزه را گرفتار شدن در دام اعتیاد و امثال آن دانستند و بیان داشتند:
اينکه مي‌بينيد بعضي‌ها گرفتار اعتيادند, بعضي گرفتار هرزگي‌اند سرّش آن است که اين قلب, هرزه شده اگر اين در بسته نباشد اين قفل هرز بشود اين راه باز است هر خاطره‌اي بخواهد رخنه کند باز است اما اگر در بسته باشد انسان توان آن را دارد که در حوزه داده‌هاي خود ارزيابي کند تصميم بگيرد, مديريت کند, مدبّريت کند و به مقصد برسد.

حضرت آیت الله جوادی آملی ماه پربرکت رجب را فرصتی برای تطهیر قلوب دانستند و بیان داشتند:
راز خلقت, عبادت است ، اصل عبادت اين است که انسان در همه شئون زندگی بنده خدا باشد, و براي اين بندگي, يک راز و رمزي است که وجود مبارک پيامبر فرمود, انسان طرزي بايد با خدا سخن بگويد که گويا او را مي‌بيند.

ایشان در بخش دیگر از سخنان خد با بیان اینکه یکی از برجسته ترین اوصاف کریمانه انسان، غیرت است، اظهار کردند:
غيرت از پربرکت‌ترين, پرفضليت‌ترين واژه‌ها و اوصاف نفساني ماست که دارای سه عنصر است، عنصر اوّلش هويت‌شناسي است که انسان هويّت خود, حقيقت خود, مدار خود را بشناسد ،, دوم اينکه به حريم غير دخالت نکند تجاوز نکند و سوم اينکه غير را به حريم خود راه ندهد.

معظم له ادامه دادند: دو عنصر اخیر فرع بر عنصر اول است چون کسی که مرز را نشناخت, نمي‌توان به او گفت غير را وارد مرزت نکن چون مرز را نشناخته است, پس تا اين سه عنصر اصيل پيدا نشود غيرت پيدا نخواهد شد. و اين غيرت پيدا کردن که سلامت دل را تأمين مي‌کند با حيوان ناطق يعني جانوري که حرف مي‌زند نيست بلکه با حيّ متأله حاصل مي‌شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه انسان باید گوهر هستی خود را بشناسد، بیان داشتند:
انسان اگر گوهر هستي خود را شناخت ، خود را ارزان نمی فروشد چيزي که غير لقاي حق باشد و غير ابدي باشد و انسان را رها کند و افسوسش بماند اين در شأن انسان نيست، اگر شناخت که این گوهر, ابدي است ، باید برای تهیه ره‌توشه ابدي ، زادراه ابدي ، مرکب ابدي ، راحله ابدي فکر کند.