مشخصات محصول

رحیق مختوم (شرح اسفار) - جلد 2 - دوره پنج جلدی

رحیق مختوم (شرح اسفار) - جلد 2 - دوره پنج جلدیقیمت: 2920000 ریال


جزئیات :

شابک: 8-12-5984-964-978
عنوان: رحیق مختوم (شرح اسفار) - جلد 2 - دوره پنج جلدی
گروه تحقیق: حجت الاسلام حمیدپارسانیا
نوبت چاپ: 6
زبان: فارسی
وضعیت: موجود
تاریخ اولین چاپ: 1375
تاریخ آخرين چاپ: 1398
نوع جلد: جلد سخت (گالینگور)
قطع: وزیری
شمارگان: 500
چاپ جاری: 6
تعداد صفحات: 0
وزن(گرم): 4600

توضیحات :

حكمت كه يكي از اوصاف خداوند متعالي است، بيانگر اتقان وجودي و احكام هستي واجب است، به گونه‌اي كه حد ماهوي و يا حد عدمي در آن وجود مطلق راه نيافته و آن هستي صرف، سبّوح از هر عيب و قدّوس از هر نقص است، و چون اين اتقان و آن اِحكام از دايره ذات واجب بيرون نيست، هرچه كه از او صادر شود، با صلابت حكمت و سداد معرفت همراه بوده و هرگز در محدوده خاص خود، ضعف و كاستي يا نقص و كمبودي ندارد.
گرچه در اين گستره، عرفا و حكماي فراواني در كمال محدوديت و تنگنا، تلاش وسيع و بليغ معمول داشته، ليكن نقش برخي از آنان از جمله حكيم محمد بن ابراهيم صدرالدين شيرازي برتر بوده است. او در مشرب عالي خود ضمن تحفظ بر همهٴ اصول متقن و رفع همهٴ نقص‌ها و ضعف‌ها و اضافه نمودن معتبرترين دستاوردهايي كه به بركت قرآن و عترت برايش ايجاد شده بود، حكمتي را پايه‌ريزي كرد كه حقاً متعالي بوده است.
ملاصدرا به رغم همهٴ دشواري‌ها با تدوين كتب و رسائل فراوان و تربيت شاگرداني چند، توانست خط حِكمي و منش فلسفي خود را حاكم گرداند. از آثار ارزشمند اين حكيم توانا «الحكمة المتعاليه في الاسفار الاربعه العقليه» است كه حكيم متأله حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي (دامت بركاته)، ضمن سه دوره تدريس اين اثر پربها، شرحي مبسوط بر آن نگاشته است كه به فضل الهي دورهٴ كامل آن نزديك به سي و پنج جلد خواهد رسيد.
مجموعهٴ ارزشمند «رحيق مختوم» ضمن شرح كتاب قيّم «حكمت متعاليه» با طرح نظريات شارحان آن و افزودن مطالبي تحت عنوان اشارات، در جهت غني‌تر ساختن مباحث، به عناصر اصلي آن فصل متعرض شده، با بيان جايگاه هر يك از مباحث فلسفي، به اظهار نظر نهايي پرداخته است.
در اين مجموعه كه ده جلد نخست آن، شرح جلد يكم و دوم «اسفار» است، ارتباط مباحث