مشخصات محصول

عین نضاح تحریر تمهیدالقواعد دوره 3 جلدی

عین نضاح تحریر تمهیدالقواعد دوره 3 جلدیقیمت: 1300000 ریال


جزئیات :

شابک: 0-19-8739-964-978
عنوان: عین نضاح تحریر تمهیدالقواعد دوره 3 جلدی
گروه تحقیق: حجةالاسلام دکترحمیدپارسانیا
نوبت چاپ: چهارم
زبان: فارسی
وضعیت: موجود
تاریخ اولین چاپ: 1387
تاریخ آخرين چاپ: 1397
نوع جلد: جلد سخت (گالینگور)
قطع: وزیری
شمارگان: 500
چاپ جاری: چهارم
تعداد صفحات: 1344
وزن(گرم): 2445

توضیحات :

علم عرفان به علت شرافت موضوع، آثار، كرامت و علوّ مباحث آن ملكه علوم است. اين علم تنها دانشي است كه همهٴ ابعاد آن را خداي بي‌همتا و رب ازلي لم يزلي فراگرفته است و همهٴ بودها را نمود و همهٴ حقايق را ظهور مي‌نمايد. با اين وجود، امروزه هيچ علمي غريب‌تر و مظلوم‌تر از عرفان نيست؛ عده‌اي با تازيانهٴ شريعت بر او مي‌كوبند و آن را كفر و زندقه مي‌خوانند؛ و گروهي با شيادي و مكاري در پناه آن روزگار مي‌گذرانند.
كتاب شريف «تمهيد القواعد» ابن تركه، جايگاه ويژه‌اي در ميان متون عرفاني دارد كه بارزترين آن، نظري كردن و به عقل و برهان نشاندن حقايق عرفاني و حلقهٴ پيوست عرفان و حكمت و واسطهٴ عقل و شهود است.
مجموعهٴ «عين نضّاخ» شرح و تحرير «تمهيد القواعد» است كه ضمن تقرير صحيح و تحرير بليغ اين متن، صحت و سقم آن را در ميزان عقل قطعي برهاني و ترازوي نقل معتبر وحياني توزين كرده و سره را از ناسره ممتاز مي‌كند، و آنچه را بر حق دانسته، با قرآن و برهان مستند مي‌كند. نخستين جلد از اين مجموعه به مقدمهٴ شارح، تمهيدي دربارهٴ منزلت عرفان و مكانت عارف، خطبه و مقدمهٴ كتاب، موضوع و مبادي علم عرفان، توحيد عرفاني و اثبات وحدت شخصي وجود، اشتراك معنوي وجود، وجوب حقيقت وجود و... مي‌پردازد.
دومين مجلد از مجموعهٴ وزين «عين نضّاخ» مباحثي همچون اطلاق مقسمي حقيقت واجب، مذهب مشاء و نقض و نقص براهين عرفا، دفاع از عرفا و اشكالاتي بر مذهب مشاء، ابطال تشكيك مشايي، نقد‌هاي اهل نظر بر مبناي عرفا و پاسخ آن‌ها، تبيين هويت مطلقه و تعيّنات آن، اشكالات و شبهات ششگانه بر وحدت وجود و پاسخ آن‌ها و... را در اختيار علاقه‌مندان معارف عرفاني قرار مي‌دهد.
جلد سوم از سلسلهٴ گهربار «عين نضّاخ» با مطالبي چون موحد و انسان كامل، ضرورت و مظهريت تامّ انسان كامل، اشكالاتي بر مبادي نظري مظهريت تامّ انسان و پاسخ آن‌ها، گمان حكما بر نياز طريق تصفيه، بي‌نيازي و استقلال طريق تصفيه، وحدت شخصي وجود و ارجاع تشكيك از «بود» به «نمود»، نقل و نقد براهين وحدت موجود، برهان صديقين و تبيين وحدت شخصي وجود، تبيين وحدت شخصي وجود از راه تحليل عليت، اثبات وحدت شخصي وجود از راه بررسي معلول و علت، وحدت اطلاقي وجود در قرآن و سنت، بيان موحد كامل، حيات كبراي موحد كامل، نقش بي‌همتاي توحيد در تزكيه و ... نگاهي نو در وادي عرفان به روي علاقه‌مندان مي‌گشايد.